Enjeksiyon Kalıplarının Soğutulması

Enjeksiyon Kalıplarında Soğutma Sistemi

Enjeksiyon kalıbı soğutma sisteminin tasarımı çok önemlidir. Soğutma süresi enjeksiyon kalıplama döngüsünün% 70 ila% 80’ini kaplar, iyi tasarlanmış bir soğutma sistemi kalıplama süresini kısaltabilir ve üretkenliği muhteşem şekilde artırabilir. Soğutma sisteminin zayıf tasarımı kalıplama süresini uzatacak, üretim maliyetini artıracak ve enjeksiyon kalıp sıcaklığı kalıp çekme, boyutsal stabilite, deformasyon, iç gerilme ve yüzey kalitesi üzerinde büyük etkiye sahip olacaktır.

Öyleyse, soğutma için etkili olan faktörler nelerdir?

Plastik duvar kalınlığı

Daha kalın çeperli parçanın daha uzun soğuma süresi gerekir. Genel olarak, soğutma süresi yaklaşık olarak plastik parçaların kalınlığı ile orantılıdır. Mümkünse, kalıp tasarımında et kalınlığını asgari olarak tasarlamak soğutma süresini kısaltacaktır.

Çelik Kalıplarda

Enjeksiyon kalıbı çeliğinin ısı iletkenliği ne kadar yüksek olursa, ısı transferi için o kadar iyidir, daha kısa soğutma süresi olur. Uygulamada, enjeksiyon kalıbı genellikle soğutma hattının bakır yapılamaması nedeniyle, bakır yerini çeliğe bırakmaktadır.

Soğutma hattı düzeni

Kalıp boşluğu soğutma borularına ne kadar yakın olursa, soğutma borularının çapı ne kadar büyük olursa, soğutma etkisi o kadar iyi, soğutma süresi o kadar kısa olacaktır. Tasarımcı, maksimum soğutma verimi elde etmek için mümkün olan her şeye dikkat etmelidir.

Soğutma sıvısı

Soğutucunun yapısı farklı olabilir, genellikle kullanılan soğutucu yağ ve sudur. Soğutucu akışkanın viskozitesi ve ısıl iletkenliği ayrıca plastik enjeksiyon kalıbının ısı iletim etkisini de etkiler. Soğutma sıvısı viskozitesi ne kadar düşükse, ısı iletkenliği o kadar yüksek, soğutma etkisi o kadar iyi olur.

Soğutma sistemi tasarım kuralları:

  • Soğutma verimliliğini sağlayın, bu arada kaliteli parçalar elde ederken en kısa soğutma hattına ulaşın.
  • Deformasyonu önlemek için düzgün soğutma sağlayın.
  • Üretim kolaylığı.

Soğutmaya “Soğutmanın amacı, en iyi boyutsal ve fiziksel özelliklere sahip düşük gerilimli bir parça elde etmek için parçadan ısıyı avantajlı bir şekilde çıkarmaktır” olarak bakılabilir. Genellikle bu durum kompleks olmayan parçalar için bir oran olarak değerlendirilirken, uygulamada üretilen parçalar kompleks olacaktır. Dolayısıyla soğutma yaparken parçanın zor alanlarından ısıyı çekmesi için farklı kalıp tasarımları olması gerekmektedir.Enjeksiyon kalıbının ısıl performansını ölçmek için termokuplları içeren elemanlar, sıcaklıkları kontrol etmek için su devreleri ve manifoldları ve belki de yüksek ısı iletim katsayısına sahip takım malzemeleri gerektiren daha kapsamlı bir mühendislik yaklaşımı gerektirir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Churchill
Churchill