Chiller Nedir?

Chiller Cihazı Nedir?

Chiller cihazı içeresindeki soğutucu gazın evaparatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin, kondenser üzerinden atarak suyu soğutan sistemlerdir. Chiller cihazının çalışma prensibi sırasıyla şu şekilde gerçekleşir evaparatörden gelen soğutucu akışkan kompresörde sıkıştırılarak basıncı ve sıcaklığı arttırılır, daha sonra soğutucu akışkan kondensere geçer, burada su veya hava ile soğutucu akışkanın sıcaklığının atılması sağlanır, likit hale gelen soğutucu akışkan kısılma vanasından geçerek hal değişimine uğrar ve soğur evaparatörde soğutucu akışkan ve su ısı transferi yaparak suyun soğumasını sağlar, soğuyan su pompa vasıtasıyla sisteme gönderilir.

Soğuttuğumuz suyu ihtiyacımız olan her alanda kullanabiliriz; Plastik enjeksiyon makinelerinde, askılı ve sabit punta kaynak makinelerinde, dikiş kaynak makinelerinin çene ve trafolarında hidrolik preslerde, tel erezyon makinelerinde, ayakkabı taban makinelerinde, asit kaplama tesislerinde, CNC makinelerinde, Laboratuvar ve test cihazlarında kullanabiliriz. Soğutulan suyu fancoile vererek otellerde, alış-veriş merkezlerinde ve soğuk hava depolarında kullanabiliriz.

Chiller cihazlarında kullanılan elemanlar; Kompresör, kondenser, evaparatör, kısılma vanası, pompa, kontrol cihazı, güvenlik elemanları, elektrik panosu

Kompresör; Cihazlarımızda R407C,R134A veR410A gazlı yüksek verimlilik değerlerine sahip Scroll ve vidalı kompresör kullanılmaktadır.

Kondenser; Yüksek ısı iletimine sahip bakır borular, en iyi hava debisini veren aksiyal fan ve alüminyum lamellerle soğutucu akışkanın likit hale gelmesini sağlar.

Kısılma vanası; Elektronik ve standart kısılma vanaları kompresörle uyumlu çalışarak soğutucu akışkanın en iyi şartlarda buharlaşmasını sağlar.

Evaparatör; Soğuk halde bakır borulardan geçen gaz suyla temas ederek suyun soğumasını sağlar, Shell-tube evaparatör sayesinde evaparatörünüzde tıkanmaları olmaz.

Pompa; Santrifüj pompa sayesinde isteğiniz yüksekliğe, suyu gönderebilirsiniz.

Kontrol Cihazı; Makineyi istediğimiz sıcaklığa set ederek, kontrolünü sağlar

Güvenlik Elemanları; Makineyi olağan dışı bir durumda koruma altına alarak sistemi durdurur ve makinedeki ekipmanların arızalanmasını önler.

Chiller soğutma cihazları çalışma prensibi olarak hava soğutmalı ve su soğutmalı olmak üzere ikiye ayrılır. Cihazların soğutma mantığı aslında aynıdır. Sadece kullandığımız kondenserin yapısı farklıdır. Hava soğutmalı chiller cihazında soğutucu akışkanı havayla soğuturken, su soğutmalı chiller cihazında soğutucu akışkanı, su ile soğuturuz. Soğutucu akışkanı su ile soğuttuğumuz için daha az akışkanla daha çok soğutma yapabiliriz. Dolayısıyla aynı kapasiteye sahip su soğutmalı chiller cihazı daha az yer kaplar. Eğer kurmak istediğiniz alanda yer sıkıntısı varsa, su soğutmalı chiller cihazı işletmeniz için daha uygun olacaktır.

 

 

 

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Churchill
Churchill